Zastřešení bazénů chrání vaši nádrž před spadem nečistot z ovzduší


Domníváte se, že zastřešení bazénů v Olomouci https://www.bumerang.cz/ i v jiných městech je zcela zbytečné, a že je to jen frajeřina, jak prokázat vašim sousedům, že na to máte? Pak se zamyslete nad tím, v jaké vodě se koupou lidé na přehradách, v rybnících či venkovních koupalištích.

voda v bazénu

Ve výroční zprávě Řízení letového provozu ČR se uvádí, že v roce 2019 prolétlo nad naším územím přibližně 850 tisíc letadel. V průměru na jeden den to čítá necelých dva a půl tisíce letadel. Každé z nich pálí v průběhu letu několik tun leteckého paliva a vypustí do ovzduší obrovské množství škodlivin. Při spalování kerosenu při vyšších teplotách se navíc do vzduchu uvolňují drobné úlomky těžkých kovů, a tato směs spalin s titanem, baryem, yttriem a dalšími kovy dopadá na zem. Některé tyto částice vdechujeme, ale nejvíce se jich usadí na rostlinách a na povrchu, který se s nimi snadno sloučí, tedy především ve vodě, hlavně ve stojaté vodě v bazénech a na koupalištích.

kruh na hladině bazénu

Ponecháte-li bazén nezastřešený, během několik dnů až týdnů je celkem pravděpodobné, že se budete koupat ve zdravotně závadné tekutině, protože bazénová filtrace tyto látky nezachytí, neboť jsou velmi jemné. A při koupání se snadno vstřebávají pokožkou do krevního oběhu, je to podobné, jako když si doma v koupelně napustíte vanu a přidáte do ní epsomskou sůl, abyste z ní vstřebávali síru a hořčík s tím rozdílem, že vaše koupel je zdravá, zatímco ta v bazénu rozhodně ne.

Nepodceňujte zastřešování bazénů, stříška nádrž chrání před spadem prachu, který obsahuje toxické látky jak z letadel, tak i z automobilového provozu a z průmyslové výroby. Největší znečištění bývá samozřejmě ve městech, ale znečištění ze spalovaného leteckého paliva se týká celého území republiky, i řídce obydlených horských lokalit, protože se o spad nečistot postará vítr a ostatní pohyby vzduchové hmoty.