Stolní nebo přenosný počítač


Bedna

Když si stanovíte konkrétní rozpočet, tak stolní počítač bude mít větší výkon než notebook, ale ten má také určité nevýhody, ke kterým si ještě vrátíme. Stolní počítač se dá koupit již složený, ovšem když si jej poskládáte sami, tak může vyjít o něco levněji. Nemůžete však kombinovat všechno se vším, takže to chce jisté znalosti, nebo mít někoho kdo Vám s výběrem a zapojením pomůže. Nemá totiž smysl dát třeba k výkonné grafické kartě slabý procesor.

muž za počítačem

Už při sestavování dbejte na dostatečnou výkonovou rezervu, aby za pár let pro Vás zařízení nebylo příliš pomalé. Sice je tu třeba možnost taktování, ovšem to vyžaduje dobré chlazení a za cenu o dost vyšší spotřeby dostanete jenom o něco vyšší výkon, takže to výhodné o moc není. Třeba u herního stroje se vyplatí přidat i do samotné bedny ventilátory, protože nižší teplota komponent prodlouží jejich životnost. Tu také ovlivní, jak se budete starat o údržbu hardwaru i systému.

Notebook

Když přišly na trh první přenosné počítače, tak se jednalo o velké kufříky téměř rozměrů dnešních skříní stolních počítačů. Nyní je však situace jiná, protože i v poměrně tenkém těle se může skrývat výkon, s kterým rozjedete i nejmodernější hry na slušné rozlišení. Počítejte však s tím, že jsou zde komponenty blízko sebe a na velké ventilátory není místo, takže jsou zde menší vysokootáčkové, s čímž se při vyšším zatížení pojí i větší hluk.

graf na notebooku

Také počítejte s tím, že tohle zařízení není už taková skládačka, takže někdy nelze zvětšit ani paměť RAM. Již nedostatečný výkon tedy mnohdy znamená nutnost výměny zařízení. Na druhou stranu hlavní výhodou patří přenosnost, což je činí mnohdy lepší pro řadu zaměstnaní či při studiu. Takový student si může zapisovat během výuky poznámky, následně o volné hodině psát třeba seminární práci a jak přijede domů, tak pracovat na protokolech, přičemž všechno potřebné má stále u sebe v jednom zařízení.