Bydlení ve vlastním domě vyžaduje zodpovědnost


Česká republika se vymyká statistikám nájemního bydlení v zemích západní Evropy. Tam je běžně zvykem žít v pronajatém bytě nebo domě, což má jistě své výhody, ale také nevýhody, a o těch nevýhodách jsou lidé v naší země poměrně dobře informováni. V pronájmu se sice nestaráte o technický stav objektu, ale jestliže si na tamní byt či místo nebo lokalitu zvyknete, a naráz dostanete výpověď, zkomplikuje vám to život. Hledání nového nájmu poblíž místa stávajícího bydliště vám nemusí vyjít, musíte se stěhovat do větší vzdálenosti, hledat nové zaměstnání a zvykat si na nové prostředí. V novém nájmu se pak třeba ani neohřejete a za rok se stěhujete zas. Jinými slovy, jste stále jakoby venku na ulici a jste zcela závislí na libovůli pronajímatelů.

dům na hypotéku

Další problém je v tom, že vašim potomkům nic neodkážete a nic tu po vás nezůstane. Někteří pronajímatelé argumentují tím, že staří lidé, kterým zůstane dům na krku, že jej „finančně neutáhnou“, ale to je typický mýtus, protože stačí mít pasivní dům s krbem, podlahovým topením či tepelným čerpadlem a fotovoltaikou, a náklady jsou tu výrazně nižší, než v paneláku vytápěném dálkově z plynové kotelny.

vlastní bydlení

Nač tedy platit pronajímateli do jeho vlastní kapsy, načež vaše kapsy obrazně řečeno zůstanou i po mnoha letech jedna prázdná a druhá vysypaná, když si můžete hradit vlastní bydlení ve splátkách americké hypotéky bez registru Nebankovní hypotéky? Jistě, že z vás profituje poskytovatel hypoték, ale vám pak dům připadne do vlastnictví a investice do nemovitostí je v současné době kromě zlata nejjistější investicí, jestliže je dům zhotoven tak, že přežije vás i vaše potomky. A bydlet v pasivním domě, s velmi nízkými náklady na bydlení, odkud vám nikdo nevypovídá nájemní smlouvu, je velký rozdíl, než bydlet v pronajatém městském bytě na sídlišti s trvalou nejistotou – typickým znakem nájemního bydlení.