Budujeme podlahové topení na chatě
Podlahové topení si získalo přízeň mnohých z nás zejména proto, že jej lze zhotovit i svépomocí bez betonování. A právě beton byl v minulosti postrachem většiny šikovných kutilů, kteří se obávali toho, že jim někdy praskne topná hadice a kvůli tomu se bude muset vybourat polovina podlahy v celém bytě. Nic takového nyní u podlahového topení nehrozí, jestliže si zvolíte suchý způsob pokládky pomocí systémových desek pro suché podlahy z vysokohustotního polystyrenu. Desky položíte na podlahu na vrstvu izolační fólie, na okrajích místnosti je zajistíte dilatační páskou a do otvorů v deskách zasunete topné hadice. Vytvoří se tím jeden nebo více topných okruhů a ty pak necháte instalatérem zapojit do rozdělovače a rozdělovač následně k topnému zdroji.
Jakmile se topení zprovozní, může se pokrýt pochozími deskami cemento-vláknitými a na ně se pak položí finální krytina, třeba koberec či plovoucí podlaha. V případě defektu potrubí (což je ale málo pravděpodobné) se pak pouze odklopí krytina a pochozí desky, provede se výměna hadic a vše se zas znovu zaklopí. Odpadá tedy náročné a složité bourání betonu. Suchý systém pokládky podlahového topení se hodí i tam, kde by beton způsobil nadměrnou zátěž, což je například v podkrovních místnostech.
Díky tomu si snadno zhotovíte topný okruh i na chatě, tedy i v podkroví, kde bývá podlaha pouze dřevěná, a častokrát s omezenou nosností. Topení v podlaze lze (nejen) na chalupě připojit ke krbovému výměníku a prostory vytápět palivovým dřevem, což je velmi levné a šikovné řešení, navíc podepřené rovnoměrně rozloženým teplem v místnostech, což je výrazně lepší v porovnání s klasickými radiátory. Podlahové topení je také velmi příjemné na bosá chodidla, bude vás to pak lákat svléknout ponožky a užívat si teplo přímo na bosých ploskách chodidel s citlivými nervovými receptory.