Kupujeme nový PC


 Především je třeba si uvědomit, zda jej budeme muset používat i jinde než doma. Pokud ano, jednoznačně volte notebook. Ten si můžete vzít s sebou kamkoli, a i když je deska práce v cloudu běžnou záležitostí, jistota je jistota. Ostatně, notes, jak se notebook též nazývá se neztratí ani doma, protože odpadá napájení velkého monitoru. Pokud jej ovšem k práci nepotřebujete. Pak je stolní počítač lepší řešení. Základní parametry jsou pak rychlost stroje. Pokud máte čekat minutu, než načte stránku, je lépe jít jinam. Tuto rychlost udává jednoznačně procesor. U něj se hovoří o gigahertzích a v podstatě je to vyjádření počtu operací za sekundu.

deska z PC

Další roli hrají vlákna, anglicky threads a samozřejmě počet jader. Čtyřjádrový bude vždy rychlejší nežli dvou. Chcete-li to jinak, stihne více operací za sekundu. Tyto tři základní parametry jsou velmi důležité, protože podle nich se bude počítač chovat. Samozřejmě, bude mu pomáhat RAM, ale k tomu se teprve dostaneme. Pokud nebudete hrát nejnovější hry a nechcete koukat na filmy v nejvyšším rozlišení, nemusíte si s tím až tak lámat hlavu, protože dnešní moderní procesory běžný nápor zvládnou hravě. Takže není třeba se obávat sekání. RAM paměť všeobecně pomáhá procesoru a dalším komponentům v jejich práci.

notebook a hrnek

Udává se v MHz nebo MT/s. My se nebudeme zabývat složitostmi jako je změna násobiče nebo přetaktování. Většinou výrobce uvede například že ten a ten počítač má čtyři giga RAM a pro běžného uživatele je tento údaj dostačující. V dnešních strojích najdete spíše osm RAM a jak psán výše s průměrným procesorem naprosto dostačuje k běžné práci plus nějaké nenáročné hře. Při výběru pak ještě můžete kouknout na spotřebu, ale ta se většinou zase tak moc neliší. Nechte si stroj předvést, poslechněte, zda nedělá velký hluk a pokud jste spokojeni, kupte jej. Solidní prodejce vám dá nějakou dobu a přezkoušení.